Mucha

Autor: Ján Zelenák | 14.6.2019 o 8:51 | (upravené 2.7.2019 o 21:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  52x

 

    Sme tu dvaja, odraz v okne a na ňom mucha. A môj hlas šepká k tomu oknu, i keď nemý sa zdá už celú večnosť. Počuť, ako sa nesie skrz naliateho maliara, čo namiesto hnevu maľoval. To hovorí cez pavučinu, čo korunní sa na hlave sochy, aby sa miestnosť vyprázdnila. Nech nechá ma hľadieť do prázdna, nech nájde si iného, ale ona len ďalej, akoby hluchá, či zbehlá naráža mi do líc a nosa.

    Prosím ju, aby bola cela, opäť celá len pre mňa, no moje vzlykanie ju obchádza. Tak ešte chvíľu počkám, kým nepríde o posledné sily a pochopí, ako sa v nej vidím. Zatiaľ nie sme k sebe úprimní, len tak si tu spoločne bdieme, kým niekto iný nazrie do rámu. Kiežby. A hneď sme si obrazom vzájomnej nevery, preto vážim slova, veď ráno ju nasýtenú nájdem v lepkavom moku a nebudem ju ľutovať, veď to ona si vyberá, na aké hovno sadne si. Úmerná to hra k môjmu trucu.

    Poznám ju. Mucha, čo mi pripomenula iné okno. Tri roky späť v ňom cedila moju hlavu vzťahovým hlavolamom v liečivom alibizme a dnes vidím ju pred sebou a viem, že ešte dlho si ju budem premietať. Priznávam, že desí ma. Ona, vlasy, čo prešiel jej valec a z nich špicaté ostrovy s bižutériou. Z líc pyšní sa jej nos, čo zavetrí strach, to pre ten nos ju nenávidia.

    Ten neistý pohľad, čo sme si vymenili. Hľadí na mňa, ako na starého známeho, čo zhrbil sa tak, že už mu do tváre dobre nevidno a do rámu sa sotva zmestí. A teraz neľutuje ona mňa a snáď by vedela vysvetliť úsmev, čo schovaný nosím v strnisku. To práve ona by mohla vysvetliť tej, čo pýtala sa, neistá sadnúť si na mňa, prečo tu v okne mlčím už večnosť. Povedala by jej, že som taký Jaromil. Kto iný by to povedal?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako o Gorile klamala Anna Bubeníková

Nominantka SDKÚ pôsobila vo Fonde národného majetku devätnásť rokov.

Komentár Petra Schutza

Prezidentka je optimistkou bez dôvodu

Niežeby sa dôvera ku krokom polície i prokuratúry dala rovno vylúčiť.


Už ste čítali?